Кожен колір в нашому житті – це настрій
Кольори у нашому житті відіграють важливу роль. Кольори нерозривно пов’язані з нашими емоціями, і мають значний вплив на наш психологічний та емоційний стан. Ми часто говоримо: «почервонів від гніву», «почорнів від заздрості», «позеленів від злості». Таке сприйняття кольору закладена у нашій культурі і водночас відображає їх природні властивості. Характеристики основних кольорів універсальні. Наприклад, білий колір символізує чистоту та світло; червоний – колір плоті та крові, активності та плодючості; чорний – колір землі та смерті. Але природа створює неймовірну палітру відтінків, а людина додає до цього нововинайдені колірні нюанси анілінових, флуоресцентних фарб. На сьогодні високочутливі прилади, здатні розрізняти та реєструвати невидимі нашим оком кольори — від інфрачервоного випромінювання до загадкового кольорового ореолу людської аури. Встановивши зв’язк між кольором та нашими емоціями, чи зможемо ми скористатися їх фізичними (або навіть магічними, як стверджують деякі) властивостями, щоб покращити самопочуття та настрій?
Відомий швейцарський психіатр Макс Люшер (Max Luscher) розробив на основі своїх численних досліджень особливу систему колірної психодіагностики особистості.
Існує так званий тест Люшера, – один із найпопулярніших експрес-методів оцінки психоемоційного стану особистості. Ним користуються психіатри, психологи, криміналісти, лікарі, та кадрові агенти. Для складання цього тесту Макс Люшер протягом кількох років проводив експерименти з більш ніж чотирма тисячами відтінками кольорів та у результаті було обрано вісім основних і кілька десятків додаткових кольорів, що мають універсальне смислове значення. Наприклад, синій символізує спокій, червоний – імпульс до дії. Повний варіант тесту складається з семи таблиць, на яких 73 кольорові поля; є й спрощені варіанти. У ході тесту пацієнт послідовно вибирає кольори — від найкращих до найменш приємних. Аналізуючи вибір та розсташування пріоритетів, фахівець робить висновки щодо душевнго, а іноді і фізичного стану людини, особливості поведінки і притаманні йому страхи, особливості його сприйняття навколишнього світу.
На рівні інстинкту
Чому деякі кольори вважаються стимулюючими, інші розслаблюючими? Виявляється, така дія кольору пов’язана з функціонуванням гіпоталамуса та симпатичної та парасимпатичної нервової системи. Це підтверджують численні експерименти із кольором. Червоно-жовта частина спектру активізує симпатичну нервову систему, що відповідає за реакції боротьби або втечі: частішає пульс, зростає рівень цукру в крові, посилюється кровопостачання м’язів, всі почуття загострюються. Синій і зелений кольори, навпаки, пригнічують активність симпатичної нервової системи, але активізується парасимпатична. Організм отримує сигнал до відпочинку та розслаблення: пульс та дихання сповільнюються, кров приливає до органів травлення.
Імовірно, такий механізм реагування на зміну кольорів сформувався за багато тисячоліть людської еволюції, коли вся діяльність людини була підпорядкована ритмічним змінам дня та ночі. На кольори червоно-жовтого спектру організм реагує як на настання світанку, що готує його до активності, а синьо-зелений сприймається як сутінки, сигнал до відпочинку. Ця примітивна модель — найпростіше пояснення того, чому для кожного з нас у різні моменти життя кращий певний колір: відчуваючи необхідність відпочинку, релаксації, ми вибираємо блакитний, а бажаючи отримати заряд бадьорості, активності, віддаємо перевагу помаранчевому або червоному.
Колір як ліки
Діагностика та лікування за допомогою кольору існували у давній медицині завжди. В аюрведі сім кольорів веселки пов’язані з кольорами семи чакр, кожна з яких відповідає за певні властивості та психоемоційні характеристики особистості.
У китайській медицині – з кольорами п’яти елементів: вогню (червоний та помаранчевий), землі (жовтий), дерева (зелений), води (блакитний, синій, фіолетовий та чорний) та металу (білий). Кожна зі стихій впливає на певну систему органів. Скажімо, за проблем із нирками лікар міг порекомендувати відмовитися від чорного в одязі. Подібні прийоми використовувалися і в народній медицині кельтів та слов’ян. Найвідоміший приклад — пов’язка із червоної тканини від зубного болю. Те, що виглядає як чистої води забобон, виявляється цілком можливим з погляду науки: кожен колір має певну довжину хвилі, яка сприймається будь-якою живою клітиною. І зір – лише одна з можливостей організму сприймати колір. Свого роду доказом цього є той факт, що сліпі здатні розрізняти яскраві кольори, торкаючись предмету лише пальцями.
Англійський фармацевт Вікі Уолл (Vicki Wall) була сучасницею Люшера — її знаменитий «колірний тест» ще не був опублікований, коли завдяки низці щасливих випадковостей і натхненню вона винайшла власну систему діагностики за допомогою кольору.
Це відкриття зробило її всесвітньо відомою, але не в наукових колах, а в галузі нетрадиційної медицини. Вікі, спадковий натуропат, що успадкувала знання про корисні властивості рослин та мінералів від свого батька, працювала під керівництвом доктора Едварда Хорслі (Edward Horsley), який спеціалізувався на створенні лікарських засобів на основі природних інгредієнтів. Вона втратила зір, але не залишила свою роботу в галузі натуропатії. Більше того, виявилося, що її сприйняття кольорів дивним чином загострилося. Вже сліпою, вона створила систему діагностики здоров’я та психоемоційного стану за допомогою різних кольорів, тільки роль «кольорових карток Люшера» у ній грають флакони з розчинами та настойками кольорових мінералів, квіток, листя та кори різних рослин.
Так само, як і в тесті Люшера, людині пропонується обрати кілька кращих кольорових зразків. За теорією Вікі Уолл, людина вибирає саме той колір, якого зараз бракує в його аурі, інтуїтивно намагаючись досягти рівноваги, гармонії у своїй енергетичній системі.
Для того, щоб скоригувати цей енергетичний дисбаланс, методика Вікі Уолл під назвою «Аура-Сома» пропонує використовувати відповідні за кольором розчини: ароматерапевтичний концентрат для вдихання, засіб для нанесення на певні зони тіла і щось на зразок гомеопатичних крапель під язик. Ефективність цього у лікуванні різних нервових розладів і психосоматичних захворювань виявилася дуже висока, завдяки чому він застосовується у багатьох клініках альтернативної медицини у світі.
Кольоротерапія та кольоропунктура
Лікування за допомогою випромінювання різної довжини хвилі – ультразвуку, інфрачервоного кольору або лазера – досить поширене і в академічній медицині. Що стосується власне цілющої сили кольору, існує безліч теорій про те, як це працює, але більшість із них поки що шукають свого підтвердження, тому зараз ми можемо покладатися лише на позитивні результати численних експериментів. Кольором лікують депресію, нервові розлади, хвороби опорно-рухового апарату та судинної системи. Не так давно вчені зробили відкриття, що вузький спрямований пучок світла певної довжини хвилі (тобто певного кольору) може діяти на біологічно активні точки. Ця методика отримала назву кольоропунктури, а найвидатніші досягнення в цій галузі належать відомому німецькому натуропату Петеру Манделю (Peter Mandel). Використовуючи свої знання в галузі акупунктури, вивченню дії якої він присвятив кілька десятків років, Мандель винайшов безконтактний світловий прилад, здатний діяти не менш ефективно, ніж класичні голки. І навіть краще, тому що не має багатьох протипоказань, які існують для класичної акупунктури і, як правило пов’язані саме з тим, що голки проникають у шкіру. Існують і наші розробки у цій галузі, наприклад, кольороімпульсна терапія райдужної оболонки ока, що теж представляє свого роду «енергоінформаційну карту» всього організму.
Аюрведичне тлумачення кольору кожної чакри, значення відтінків у рамках давньокитайської філософської системи фен шуй або їхня символіка за Люшером справді відображають універсальні властивості кольору. Ймовірно, різні кольори і справді впливають на нас на наш емоційний стан, можуть послаблювати чи стимулювати життєву енергію, що наповнює та оточує нас. Терапія кольором знайшла своє застосування і у практиці створення мандал, яка передбачає вибір та застосування кольору яке йде з глибини нашої підсвідомості. Проникаючи в її символічну суть, виявляючи свої пристрасті чи неприйняття, ми знаходимо ще один спосіб пізнати себе і вибудувати свою власну повноколірну гармонію.