Масаж — як спосіб зняти стрес
Психологія

Масаж – як спосіб зняти стрес

У нас є п’ять основних відчуттів: дотик, зір, слух, нюх і смак, які дають змогу сформувати нам картину світу. Кожне відчуття унікальне і в той же час є продовженням іншого. Це п’ять нот, які спроможні спроектувати реальність як у нашу свідомість так і підсвідомість. Кожене з цих відчуттів здатен передавати інформацію, викликати у нас почуття та впливати на наш емоційний стан. Серед усіх відчуттів особливе місце займає дотик – один із найглибших способів зв’язку з оточуючим світом.

Дотик – відчуття, через яке ми отримуємо фізичне задоволення або біль. Він може приносити радість і спокій або викликати стрес та занепокоєння. Обіймами ми висловлюємо любов, ніжним дотиком чи стисненням руки підтримуємо близьких, а погладжуючи тварин, демонструємо свою турботу і любов. Тактильні відчуття мають потужний вплив на нашу психіку та нашу підсвідомість, вони допомагають знімати напругу та відновлювати внутрішній спокій.

Масаж, як спосіб тактильного контакту, є надзвичайно дієвим інструментом для заспокоєння розуму та боротьби зі стресом. Чому тактильний контакт є важливим, як масаж впливає на наше фізичне та емоційне здоров’я та які види масажу найкраще допомагають розслабитися? Давайте спробуємо розглянути всі ці та інші аспекти практики масажу.

Тактильний дотик – один із способів пізнати світ

Дотик

 Сучасне життя часто пов’язане зі стресами, неправильним співвідношенням роботи та відпочинку, а це призводить до надмірної напруги, накопичувальної втоми та дратівливості. Тривала напруга в тілі викликає спазми м’язів та зміщення тканин, затискаючи нервові закінчення. Внаслідок цього погіршується кровообіг у м’язових волокнах, неправильно перерозподіляється навантаження на м’язи.

Такий стан шкідливий для здоров’я в цілому, тому вкрай необхідно виходити з такого стану, виконуючи дії, які зможуть нейтралізувати викид гормону стресу – кортизолу і повернути нам внутрішній баланс і гармонію. Один із способів зняти стрес та розслабити тіло – це масаж. Масаж, як форма терапевтичного дотику, дозволяє розслабити тіло, нормалізувати кровообіг і відновити емоційну рівновагу.

Сучасні дослідження показали:

Що тактильний контакт, наприклад, обійми, масаж, стимулює викид окситоцину – гормону, який знижує рівень гормону стресу та підвищує відчуття щастя. Тактильний контакт – це один із фундаментальних способів, через який людина взаємодіє з навколишнім світом. З народження дотик слугує інструментом для пізнання світу. Дуже часто те, що ми бачимо в зоні доступної для нашої взаємодії, ми прагнемо торкнутися, так працює розум для отримання інформації. Дотик є способом відчути безпеку, любов та підтримку.

Історія масажу налічує тисячі років: його використовували ще в Стародавньому Китаї, Єгипті та Індії як частину медичних і духовних практик. Сьогодні масаж – це не лише лікувальна процедура, але й спосіб профілактики стресу, покращення настрою та загального стану здоров’я. Під час сеансу масажист використовує різні техніки роботи з м’язами тіла, такі як розтирання, погладжування, вібрація та натискання, щоб стимулювати кровообіг, зняти м’язові спазми та активізувати процеси відновлення.

Види масажу для зняття напруги та стресу

Масаж – як спосіб зняти стрес, чудовий вибір, якщо правильно підібрати масаж, який підходить саме вам. Існують різні види масажу, кожен з яких має свої особливості та показання. Для розслаблення та усунення напруги в тілі застосовують такі масажі:

Класичний масаж – універсальна техніка масажу, завдяки якій покращуєтся кровообіг, усуваться м’язеві спазми та напруга в тілі. Також класичний масаж допомагає підняти загальний тонус м’язів, сухожильних зв’язок, покращити відтік лімфи. Техніка виконання масажу полягає в гладких рухах, розтиранні та легкому натисканні, що сприяє релаксації.

Тайський масаж-релакс

Тайський масаж – включає елементи пасивної розтяжки та акупресури. Це допомагає краще відчути своє тіло, зажими та напруження, і з допомогою масажиста розслабити ті чи інші ділянки тіла та зняти психоемоційну напругу.

Масаж шиацу – це японська техніка масажу, яка фокусується на роботі з меридіанами тіла людини. Робота з цими меридіанами відбувається методом стимулювання вузлових точок, розташованих на них. Кожен меридіан пов’язаний з роботою того чи іншого органу нашого організму. Під час масажу шиацу йде глибока робота з енергетичними каналами та органами тіла. Піднімається загальний тонус м’язевої тканини та відбувається перерозподіл енергії в тілі. Це дуже хороша практика, яка має глибокий оздоровчий ефект як на фізичне тіло, так і на нашу психіку. Масаж шиацу добре зарекомендував себе як омолоджуючий масаж для обличчя, який повертає тонус м’язам та знімає спазми з обличчя, які утворюють зморшки (детальніше про цю техніку ви можете прочитати в статті «Масаж для обличчя шиацу: що це таке і як він працює?»).

Масаж ку-ньє

Тибетський масаж (ку-ньє) – традиційна техніка тибетської медицини. Це складна техніка, яка вимагає глибоких анатомічних знань та знань східної медицини, що стосується фізіологічно-енергетичного функціонування тіла людини. Цю техніку не може застосовувати масажист алопатичної медицини без додаткових знань східної медицини. Зазвичай масаж ку-ньє виконують під наглядом лікаря східної медицини. Масаж включає поєднання різних рухів, різної глибини пропрацювання м’язів, різної послідовності та інтенсивності. Це все адаптується до кожного окремо. Фахівець з тибетського масажу здатен усунути дуже застарілі зажими в тілі, покращити роботу органів, налагодити кровообіг, зняти стрес та напругу. Крім того, цей масаж дуже добре налагоджує сон тощо. Під час виконання масажу зазвичай використовують кунжутну чи іншу натуральну олію. Часто застосовують музичний супровід та благовоння.

Релакс-масаж – спеціально розроблений для зняття стресу та нервового напруження. Може включати поєднання різних технік виконання масажу. Основою є м’які та заспокійливі рухи, легкі натискання, розтягування. Як супровід використовують арома-масла, які діють як заспокійливе. Їх додають до масажного масла або нагрівають в аромалампі. Все це зазвичай супроводжується спокійною, без ритму музикою, що створює атмосферу повного розслаблення.

Аромамасаж – поєднання класичного масажу з ефірними оліями, які мають заспокійливу дію (наприклад, лаванда, іланг-іланг). Ідеальний для тих, хто шукає емоційного балансу.

Стоун терапія – масаж тіла з поєднанням дії тепла на певні зони нашого тіла. Для цього використовують розігріте каміння вулканічного походження, яке викладають на тілі на певний проміжок часу. Дія тепла сприяє розслабленню та заспокоєнню нервової системи.

Масаж трав'яними мішечками

Масаж трав’яними мішечками – чудовий масаж, який усуває головний біль, напруження в шиї та спині, яке часто виникає при психоемоційних навантаженнях. Це досить м’який вид масажу з глибокою дією на організм. Він чудово впливає як на нервову систему, так і на роботу організму в цілому. Розігріті трави, їх аромат регулюють роботу ендокринної системи, серцево-судинної тощо.

Який вид масажу обрати

 Масаж – як спосіб зняти стрес, чудова ідея, якщо у вас немає протипоказань. Є певні захворювання та фізіологічні порушення, які виключають будь-який масаж. Тому перед тим, як спробувати масаж, варто отримати консультацію у фахівця. За відсутності протипоказань обирайте масаж, який вам до вподоби, можливо, варто спробувати різні. Якщо є проблеми з хребтом і при цьому ви відчуваєте хронічну втому або тривогу – ідеальним рішенням буде обрати тибетський масаж ку-ньє. Зазвичай перед його застосуванням в східних практиках прийнято проводити діагностику для коригування виконання масажу під клієнта. Для зняття втоми та «перезавантаження» варто спробувати релакс-масаж або арома-масаж. Якщо стрес чи переживання у вас відбирають сили і ви відчуваєте брак енергії або стали розсіяними чи не можете зібратись з думками – спробуйте шиацу або тайський масаж. Він чудово балансує розум і тіло. Стоун терапія чи масаж трав’яними мішечками підійдуть тим, кому до вподоби максимальний спокій та медитативний стан.

Якщо склалося так, що ви не в змозі відвідати масажиста, є чудова альтернатива – самомасаж. Як його виконувати, ми розказали в статті «Самомасаж: 7 простих технік для зняття стресу та болю вдома». Особливо корисним для рівноваги нашої нервової системи є масаж стоп.

Що важливо для ефективності масажу

Щоб добитися максимальної ефективності масажу, необхідно врахувати кілька ключових факторів:

  • Масажист: лише професійний спеціаліст із досвідом. Це найголовніша умова, все інше похідне і не настільки визначальне. Дуже важливо, щоб ви відчували довіру до масажиста, і його дотик не викликав у вас некомфортних відчуттів, в іншому випадку ви не зможете розслабитись.
  • Атмосфера приміщення: перш за все, це тиша, жодних сторонніх звуків та стуків, лише тиха, спокійна, без ритму музика. Це може бути флейта, співучі чаші чи просто звуки природи: шум струмка, спів птахів, звуки вітру чи піску дюн. Світло має бути м’яким, не надто яскравим і не надто приглушеним, скоріше сказати нейтральним.
  • Комфорт: зручне ліжко або кушетка, одяг вільний, нічого не має стискати. Температура така, щоб не було холодно.
  • Аромат: лише природні аромати трав чи квітів у вигляді натуральних ефірів, які можна використовувати в аромалампах або збагачувати ними олію для масажу. Найкраще підходить запах хвої, лаванди, лісового моху, евкаліпту, фенхелю тощо. Не бажано застосовувати синтетичні аромати, які використовують для ароматизації приміщень – це шкідливо, а при масажі вдвічі.
  • Тепло: тепле повітря, нагріті рушники або камені (при стоун терапії) сприяють розслабленню м’язів і покращенню кровообігу.

Що не допустимо після масажу

 Після масажу ваше тіло потребує часу на відновлення, тому варто уникати певних факторів, які можуть звести нанівець ефект процедури. Тому протягом 1,5-2 години намагайтеся уникати переохолодження, гарячих ванн або саун, важкої їжі, розумових навантажень, алкоголю та сигарет. Інтенсивні фізичні навантаження варто виключити щонайменше на 24 години після сеансу.

Що корисно після масажу

Масаж пришвидшує клітинний метаболізм, і організму необхідна рідина для обмінних процесів у клітинах. Тому після масажу корисно пити воду, трав’яні чаї, вживати легку «живу» їжу – особливо соковиті фрукти. Поєднуйте масаж з іншими методами релаксації, такими як медитація, йога чи піші прогулянки. Головне – не перемикатися відразу на побутові турботи. Спробуйте зайнятись творчістю чи улюбленим хобі, і зрештою приємне спілкування чи просто перегляд хорошого фільму теж варіант. Головне – дати «закріпитись» організму в приведений його стан спокою. Для максимально відчутного результату масаж має стати частиною вашого життя. Лише регулярність дасть змогу підтримувати організм у чудовій формі.

Висновок

Масаж – як спосіб зняти стрес, чудовий варіант. Масаж – це не просто процедура, це глибока терапевтична робота з усім організмом. Усунення спазмів, які ведуть до покращення роботи кровотоку та лімфотоку, покращує живлення та очищення органів. Регулярні сеанси масажу – це інвестиція у ваше здоров’я, це справжня турбота не лише про свій фізичний стан, але й ментальний спокій, і ми сподіваємося, що ця стаття допоможе вам зробити перший крок до гармонії та спокою. Якщо ви ще не пробували масаж, саме час почати! Спробуйте зануритись у світ справжньої релаксації та внутрішнього спокою, і ваше тіло та розум скажуть вам «дякую»!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *