Ніби заново народився – це перше, що спадає на думку, виходячи з лазні. І не дивно, адже у якомусь сенсі так воно і є.
Походження та види лазні
Культура лазні настільки поширена серед різних країн і народів, що знайти її початки досить складно. Відомо, що існує лазня тибетська, класична турецька лазня (хамам), грецька парна, російська лазня або так звана сведана в Індії. Всі вони між собою схожі – це місце очищення та пропарювання та прогрівання тіла, відмінність у них хіба що у смисловому навантаженні того, що відбувається, яке сформувалось на пласті культури тієї країни, де вона використовується.

Для прикладу що таке лазня для слов’ян? Це майже священне місце, і мало велику шану. З лазнею були пов’язані дедалі більші події у житті: народження дитини, весілля чи одужання. Лазня у слов’янських народів була найкращим місцем, де очищалися від недуг, пристріту і всього поганого. Запрошення «сходити до лазні» було знаком гостинності. А ось в Індії сведана (трав’яна парова лазня) – це радше лікувальний ритуал Аюрведи, тому до неї готуються, виконуючи заздалегідь певні процедури. Але яким би антуражем не забарвлювалася лазня, ми ж з вами поговоримо про головне, про її вплив на нас, і чому й досі відвідування лазні вважається однією з дієвих процедур зміцнення здоров’я та продовження молодості.
Вплив лазні на організм
Якщо хтось не був у лазні – це терміново потрібно виправляти, якщо ви дбаєте про своє здоров’я. Лазня – це місце, де ми паримось, миємося, розслаблюємося, насолоджуємося ароматами трав, очищуємось фізично та ментально. Пар, висока температура впливають насамперед на найбільший орган нашого тіла – шкіру. У лазні пори шкіри розкриваються, в результаті чого покращуються обмінні процеси у всіх шарах шкіри, регенеруються клітини епідермісу, видаляються відмерлі частинки шкіри, з виділенням поту наш організм активно позбавляється токсинів і шлаків, а натомість шкіра вбирає ефірні олії, якими насичене повітря в лазні, і починає краще дихати.
Активне потовиділення сприяє пересуванню речовин, тобто мінеральних солей, сечової та молочної кислот тощо, із тканин у кров, внаслідок чого, до речі, проходить і набряклість. Все це спричиняє прекрасний косметичний ефект. Поліпшується трофіка шкіри та її придатків, розгладжуються дрібні зморшки, шкіра стає здоровою та пружною. Також лазня чудово підходить людям, які страждають на різні шкірні захворювання або алергії.
Крім того, в лазні з організму виводиться багато рідини, що впливає на водно-сольовий обмін, як результат, збільшується число лейкоцитів, еритроцитів і зростає здатність крові до згортання! Це потрібно враховувати людям, схильним до тромбозу. Особливо варто відзначити позитивний вплив парної на нашу нервову систему. Оскільки в лазні заведено використовувати для масажу віники з дерев або рослин, відбувається глибоке м’язове і психічне розслаблення. Проходять головний біль, і настає психічний комфорт. Безсумнівно, лазня – як неважко здогадатися, прекрасний засіб профілактики захворювань серцево-судинної системи, респіраторних захворювань. Тепле повітря в парній, подразнюючи рецептори верхніх дихальних шляхів, надає бронхо-розширювальну дію, внаслідок чого покращується діяльність слизових оболонок дихальних шляхів. Лазня дуже корисна тим, хто веде малорухливий спосіб життя, людям, які страждають на нервові розлади, тим, хто вирішив кинути палити.
Внаслідок регулярних відвідувань лазні ви значно покращите стан свого організму: підвищиться тонус психіки, піде втома, нормалізується сон та покращиться апетит. Помічено, що ті, хто регулярно відвідує лазню, виглядають набагато молодшими. Якщо ставитися до відвідування лазні як до необхідного ритуалу оздоровлення та омолодження, а не як до розваги, ви суттєво підвищите якість вашого життя. Лазня краще у вечірній час, оскільки чудово готує до сну; якщо ви вдень її відвідуєте, бажано опісля відпочити 2-3 години.
Правила для відвідування лазні
Отож лазня – це чудовий спосіб загартовування організму та покращення настрою. Але не варто забувати, що це, також, і стрес для організму, тому варто дотримуватись певних правил:

- Не варто вживати багато рідини перед парною, цим ви створите додаткове навантаження на нирки.
- Жінкам не можна відвідувати лазню під час місячних. Що стосується вагітних, вам лазня дуже показана, але тільки з дозволу та консультації у вашого провідного лікаря.
- Куріння та алкоголь неприпустимі, якщо вам дорого ваше серце та здоров’я в цілому.
- У лазню не можна ходити голодним, тільки після їди не раніше ніж через 1,5-2 години. Ну і бажано в цей день не вживати важкої їжі.
- Якщо у вас були важкі фізичні навантаження, і ви потіли, краще в цей день відмовитися від лазні.
- І найголовніше завжди прислухайтеся до свого організму, в лазні вам має бути комфортно, не треба виснажувати себе надмірним перебуванням у парній, щоб ліки не перетворити на отруту.

Дуже корисно, з терапевтичного погляду, використовувати аромотерапію, де вона буде чудовим доповненням для лазні. Правильно підібрана ефірна олія чи композиція з ефірних олій може підсилити ефект очищення, та омолодження завдяки унікальним властивостям ефірних олій.
Підсумовуючи вищевикладене, можна сказати, що користь лазні безперечна, але головною умовою для максимально позитивного впливу на організм повинен бути комфорт на всіх рівнях вашого тіла та свідомості.
З легким паром!