Цікавий спосіб самовираження з терапевтичним ефектом – так можна схарактеризувати процес створення мандали. Мандала, а саме процес її створення – це насамперед самоаналіз, заспокоєння, очищення від негативу, створення власного сакрального символу чи самодисципліни. Чому, здавалося, така проста річ, як рисунок, може мати такий глибокий вплив на нас і як це працює?
Що таке мандала
Мандала – це геометричний малюнок, де всі фігури симетричні одна одній, це сакральний символ з глибоким змістом, який відображає структуру Всесвіту і Космосу. Її зображення зустрічається в архітектурі, мистецтві, релігійних обрядах та будь-де в образотворчому мистецтві.
Науковці довели, що мандала – це проявлення звукових вібрацій нашого всесвіту. Ви, напевно, чули про дослідження Хладні, Ханса Йені та Емото Масару, в яких пісок і вода під впливом різних звукових вібрацій, музики, слів перетворювалися на різноманітні геометричні рисунки, які набували форму мандали. При цьому різні частоти створювали абсолютно різні зображення! Навіть вода при замерзанні змінювала рисунок кристалів залежно від впливу на неї. Всі зображення, які виникали, були зображенням мандали. Те, на що вплив був позитивний: музика, слова, звуки, частоти – зображення вибудовувалося чітке і симетричне, а від негативного впливу – губилася краса симетрії та гармонії, вигляд рисунка нагадував пошкоджену форму.
В природі все взаємопов’язане і не завжди до кінця зрозуміле, мандала це як відображення звуку, вібрацій, енергій довкола нас, вона як відображає всесвіт, так і впливає на нього і на нас, в тому числі.
Попри її повсюдне використання, саме слово «мандала» стало відоме широкій публіці з XX ст. завдяки відомому психологу К.Г. Юнгу, який став використовувати її у своїй практиці як психотерапевтичний інструмент самопізнання, який він активно використовував у роботі над собою.
Побудова мандали найчастіше пов’язана з певними правилами — вони мають концентричну структуру: це або квадрат, вписаний у коло, або коло, вписане у квадрат. Також часто мандали мають у своїй структурі трійкову символіку, представлену у різному вигляді. Одним із таких найдавніших геометричних символів, які використовуються для медитації у школах йоги, є Шрі-Янтра. Попри це, такі зображення ніколи не повторюються у своєму виконанні.
Але не будемо глибоко вдаватися у філософські аспекти, залишимо це дослідникам та історикам, а ми повернемося до суті теми. Створення мандали, на перший погляд, просте заняття, але працюєте з потужним інструментом роботи з собою.
Самостійне створення рисунка – це чудовий спосіб зануритися в себе, попрацювати зі своєю підсвідомістю. Цю практику можна застосовувати у будь-якій ситуації, коли ми відчуваємо як негативні, так і позитивні емоції. Це простий, цікавий і дуже дієвий інструмент, який дозволяє нам працювати самостійно над собою, допомагаючи собі в тій чи іншій ситуації.
Як створити свою мандалу
З чого почати: спочатку визначтеся, що б ви хотіли змінити у собі, яких внутрішніх блоків ви б хотіли позбутися. Можливо, навпаки, що б ви хотіли розвинути: любов, співчуття, впевненість або вам не вистачає душевного спокою. Насправді можете працювати із чим завгодно. Далі створіть малюнок у вигляді сегментованого кола та заповніть кожен сегмент лініями, формами, зображенням кольорів, одним словом, увімкніть фантазію та промалюйте кожен сегмент.

Можна спростити завдання, завантаживши готові шаблони мандал. Тепер починайте її розфарбовувати. Колір на цьому етапі не має значення. Беремо олівець і починаємо – сегмент за сегментом, рухаємося від середини до краю чи навпаки, обводимо лінії, якщо хочеться щось домалювати – домальовуємо – робіть так, як вам подобається. Головне в цьому процесі — це ваш емоційний стан, те, що ви відчуваєте при її малюванні: якщо ви хочете позбавитися страху, наприклад, ви повинні відчути цей страх, і нехай він піде від вас, залишивши свій слід на малюнку.
Для таких рисунків краще приділити кілька днів, тобто малюйте її поступово або краще видрукувати кілька однакових шаблонів і щодня починати заново розфарбовувати. Таким чином, у вас будуть рисунки у різному кольоровому рішенні. Такі роботи бажано знищити, можна спалити, щоб разом з вашим рисунком пішло геть те, що вам заважало, звільнивши вашу енергію. Якщо це, скажімо, мандала Любові – то створюючи її, постарайтеся вкласти у неї це почуття. Закінчивши рисунок, повісьте його на тому місці, де ви бачитимете його щодня. Він допомагатиме почуттю, вкладеному у цей рисунок, рости у вас.
Шрі-Янтра
Мандала з використанням дев’яти трикутників, що перетинаються, про яку згадувалося вище, має великий вплив на психіку людини. Вчені, що вивчають біохімічні процеси, що відбуваються в людському мозку, експериментально підтвердили той факт, що навіть короткочасна фіксація погляду на Шрі-Янтрі гальмує діяльність лівої півкулі мозку, що відповідає за логічне та аналітичне мислення, і активізує праву півкулю, діяльність якої відповідає за інтуїцію чи осяяння.
І на підсумок…
Використання мандали дуже різноманітне, і знайти для себе її місце у вашому житті – реально, лише спробуйте. Знайдіть час, зручне місце, нехай тиша або легка музика будуть вам компанією, посидьте у спокої кілька хвилин, подумайте, що вас турбує, і вперед – створюйте свою мандалу. Якщо перше почуття, яке у вас виникне при взаємодії з мандалою, – це те, що ви повернулися до дитинства – це чудово! Пам’ятайте загальновідомий вираз: «Будьте як діти!»… Так ось, на шляху дорослішання ми втрачаємо щось дороге, те, що потім все життя в душі згадується як втрачений рай.
Дитина ще не поділяє на минуле, сьогодення та майбутнє, у неї немає досвіду втраченого часу, вона завжди знаходиться тут і зараз. І це не тому, що в дитинстві ми ще дурні та неосвічені, а тому, тому що в цей період ще відкрите відчуття чудесної глибини та взаємозв’язку з усім, тому що ще не втрачений дар повного злиття зі світом і життям — того прекрасного почуття єднання, яке, дорослішаючи, ми непомітно втрачаємо.
Малюйте, насолоджуйтесь процесом і у вас все вийде!
