Місяць — супутник Землі, якому підпорядковані безліч процесів, що відбуваються на нашій планеті. Ми по суті маємо два календарі: календар, створений, опираючись на схід та захід Сонця, та календар сходу і заходу Місяця, і дні в календарях не збігаються. Хочемо ми того чи ні, місячний календар — це не лише астрологія, а й невіддільна частина нашого життя. Безліч процесів на Землі підпорядковані місячному циклу, а саме його фазам. Наш організм не є винятком, він теж, хоч і не завжди ми це усвідомлюємо, реагує на місячні цикли.
До прикладу, давно помічено, що у повний місяць люди більше схильні до агресії та імпульсивних вчинків, а на молодик — навпаки. І не лише наша поведінка, а й фізіологічні процеси, які протікають в нашому організмі, теж мають зв’язок з фазами Місяця. Одними з таких періодів є дні екадаші. Сталої дати екадаші немає. Вона завжди обчислюється, спираючись на місячний календар. Одинадцятий день від повного місяця та одинадцятий день від молодика — і будуть днями екадаші. Слово “екадаші” у перекладі зі санскриту власне і означає «одинадцятий».
Що саме відбувається у ці дні, дає пояснення ведична культура, а для нас важливим є те, що в ці дні найкраще дотримуватись посту, оскільки у цей період відбувається очищення, відновлення та омолодження тіла. Якщо в ці дні не навантажувати організм їжею, тоді всі ресурси організму підуть на відновлення тіла, а не на перетравлювання їжі. Тому так важливо саме у ці дні дотримуватись посту. Є твердження східних гуру, що якщо людина дотримується посту саме у дні екадаші, вона взагалі не буде хворіти, а ті, хто має недуги, зможуть зцілитися.
Якщо замислитись, у цьому дійсно є сенс. Згадаймо, коли ми занедужаємо, у нас зникає апетит. Наш організм сам змушує нас на незначне голодування за для отримання більше сил для боротьби з вірусом чи інфекцією. Також досліджено що тривале голодування зупиняє запальні процеси, гальмує ріст метастаз в онкохворих та інших негативних процесів, які руйнують наш організм. Стає зрозумілим, що практика голодування несе значний терапевтичний ефект для нашого організму.
Як правильно голодувати у дні екадаші
- Немає потреби наїдатись, щоб легше пройти голодування, оскільки це лише зашкодить. Щоб голодування пройшло легко і не було сильного відчуття голоду чи слабкості, за день до екадаші вживайте достатню кількість білка і виключіть легкі вуглеводи (солодощі).
- Упродовж дня вживайте воду (теплу або гарячу) часто і невеликими порціями. Якщо відчуваєте слабкість і розумієте що не можете без їжі, випийте воду з ложкою меду, можна з’їсти кілька горіхів, але не багато, або родзинок. Особливо заборонено вживати зернові та бобові.
- Уникайте фізичних навантажень. Відмовтесь від спортзалу, басейну та інших спортивних занять. Цей день краще провести в спокої за монотонною роботою і в той самий час спати й нічого не робити теж не варто.
Правильний вихід з голодування у дні екадаші
На наступний день після голодування у тілі відчувається легкість і бадьорість. Обличчя виглядає відпочилим, а набряки на обличчі та мішки під очима зменшуються або взагалі зникають. Не варто в перший день переїдати, намагайтесь дотримуватись легкої їжі та не перевантажувати шлунок. Розпочати ранок необхідно зі склянки (250-300 мл) гарячої води. Пийте воду поволі, малими ковтками. На сніданок підійде каша з сухофруктами або тушковані овочі. Випийте чаю, узвару чи морсу, а каву та соки залиште для обіду. Далі упродовж дня їжте так, як зазвичай харчуєтесь. Якщо ви ніколи раніше не голодували, або у вас є будь-які проблеми зі шлунком, цукром у крові, ви відчуваєте стрес або будь-які інші захворювання — обов’язково отримайте консультацію у лікаря щодо безпеки голодування для вашого організму. Оскільки голодування — це певною мірою стрес для організму, він може спровокувати загострення, особливо хронічних захворювань. Тому самолікування тут недоречне. Головне — завжди прислухатись до своїх відчуттів!
